Menu Zamknij

Czy Wisła Kraków mknie po awans do ekstraklasy?

Okres europejskich pucharów trwa w najlepsze, jednak warto dziś zajrzeć na polskie podwórko i sprawdzić, jak przebiega rywalizacja o awans do PKO Bank Polski Ekstraklasy. Tam ciekawa sytuacja, ponieważ na wiosnę na właściwe tory powróciła Wisła Kraków. Czy drużyna, która tak często gubiła punkty jesienią teraz na dobre włącza się do walki o powrót na swoje miejsce?

Bardzo dobry początek

Zanim wyjdziemy do przyczyn dobrej postawy Wisły Kraków, spójrzmy na samą formę i statystyki. W Fortuna 1 Lidze na wiosnę rozegrano 4 kolejki ligowe. Do zdobycia było zatem aż 12 punktów.

“Biała Gwiazda” uzyskała komplet, dzięki czemu z 10 miejsca udało im się awansować na 6 lokatę. Sytuacja jest na tyle dobra, że ich straty do 2 miejsca dającego awans bezpośredni nie są na tyle duże, by nie móc powalczyć o ich odrobienie. Mają na ten moment 6 punktów mniej niż Ruch Chorzów i 8 niż ŁKS Łódź. Do obu klubów udało im się jednak odrobić część strat. 2 do “Niebieskich” i aż 5 do Łodzian.

Wisła w rundzie wiosennej wygrywała z Resovią Rzeszów (2:0), Arką Gdynia (3:1), Odrą Opole (2:1), a także GKS Katowice (3:1). Przede wszystkim poprawili swoją grę w ofensywie, z czym był spory problem na jesieni. W 4 meczach zdobyli aż 10 bramek.

Na uwagę na pewno zasługuje postawa Luisa Fernandeza, który z 10 bramek dla Wisły Kraków zdobył aż 5. Dzięki temu wysunął się on na 1 miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców z dorobkiem już 15 bramek w tym sezonie.

Wisła Kraków – Coraz lepsze wiadomości

Wydaje się, że początek 2023 roku jest naprawdę udany dla klubu z ulicy Reymonta. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość inwestycji nowego sponsora, co znacznie poprawiłoby sytuację finansową klubu.

Na ten moment wiadomo, że Jarosław Królewski regularnie prowadzi rozmowy z coraz to nowszymi inwestorami, którzy chcą włożyć swoje pieniądze w klub. Jeden z nich jest bardzo mocno zainteresowany, a rozmowy z nim na temat potencjalnego wkładu w klub będą trwać do końca marca. Na ten moment nie wiadomo więcej, aczkolwiek sytuacja jest mocno rozwojowa i może to zakończyć się pozytywem. Po tej części Krakowa dawno to nie wyglądało aż tak dobrze.

Królewski jest na ten moment większościowym udziałowcem klubu, ponieważ przejął 53% wszystkich akcji. Poszukiwanie kogoś, kto pomoże mu w prowadzeniu klubu na pewno jest wymuszone, ponieważ Wisła jak na polskie standardy jest klubem bardzo wymagającym. Na ten moment wydaje się, że kimś takim może być osoba z zagranicy, która wspomoże zespół finansowo, zaś w samym klubie nie dojdzie do żadnych zmian w postaci, np. zmian kadrowych. Organizacyjnie wszystko ma być prowadzone w taki sposób, jak do tej pory.

W Krakowie mają dość nieprzemyślanych rozwiązań, które wpędziły w ostatnich latach klub w coraz to większe kłopoty. Teraz ma być inaczej, stąd też kwestia nowego inwestora ma być odpowiednio przemyślana.

Jesienią sytuacja w zarządzie, gabinecie prezesa nie układała się najlepiej, co mogło mieć wpływ na złą formę drużyny. Teraz widać, jakoby to miało ulegać poprawie.

Wisła Kraków – Na wiosnę najlepsi

Patrząc na to, jak wygląda tabela rundy wiosennej to warto zauważyć, że właśnie Biała Gwiazda jest na ten moment najlepszą spośród wszystkich drużyn Fortuna 1 Ligi. Jako jedyni na koncie mają komplet punktów. Na tym niewątpliwie zyskali. Ruch Chorzów i Bruk Bet Termalica Nieciecza zdobyli w tym okresie zgodnie po 10 punktów.

Warto dodać, że za wynikami idzie także styl, ponieważ podopieczni trenera Radosława Sobolewskiego, grają ofensywnie i to może się podobać. Wisła potrafi dominować nad swoimi rywalami, stwarzać sobie dużą ilość sytuacji bramkowych, a co istotne te okazje wykorzystuje i to jest najważniejsze.

Wisła Kraków – Możliwe zmiany w przyszłości 

Jak trudne jest prowadzenie tego klubu Jarosławowi Królewskiemu niech pokaże fakt, że robi on to w pojedynkę. Poza tym wynajmuje stadion od miasta na mecze ligowe, co niesie za sobą bardzo duże koszty. Na stadion może przyjść nawet ponad 10 tysięcy kibiców, ale co z tego, skoro do spraw organizacyjnych należy dopłacać.

Prowadzenie klubu nie jest łatwe w pojedynkę głównie z oczekiwań finansowych dla pozostałych członków. Trudna jest praca, kiedy przy tak dużych problemach należy utrzymywać jeszcze inne osoby, które nie wnoszą do budżetu żadnych pieniędzy. Jest to jak najbardziej słuszne rozwiązanie. Na ten moment wydaje się, że ta sytuacja przynajmniej do końca sezonu nie ulegnie zmianie.

Powrót Kuby Błaszczykowskiego do gry?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kontuzjowany od ponad roku Jakub Błaszczykowski, a więc jedna z legend polskiej piłki wróci jeszcze do grania. Oficjalnie jest to kapitan drużyny, który jednak od bardzo dawna nie wystąpił w meczu ligowym. Na poziomie Fortuna 1 Ligi do tego jeszcze nie doszło.

Warto pamiętać, że były kapitan reprezentacji Polski nadal jest jednym z udziałowców klubu, jedną z jego wizytówek i na pewno jego powrót na boisko, na który liczy wiele osób, pomógłby przede wszystkim pod względem sportowym. Warto pamiętać, że osoba ta pomimo wylania na niego dużej ilości krytyki gra w klubie za darmo i wniósł wiele do poprawy jego sytuacji.